sobota, 04 listopad 2017 18:31

Nějak bylo, nějak bude a já myslím že takhle.

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Zkusím trochu předcházet událostem a zaprognostikovat si jak dopadne povolební vyjednávání. Jsem přesvědčen, že řešení je blíž, než bychom z výroků zúčastněných hádali.


Vzhledem k tomu, že antibabišovská koalice, by o jeden hlas nedosáhla na stojedničku, a to ani tehdy, pokud by do holportu přibrala Komunisty, tak tuto variantu moc nepředpokládám. Byla by příliš křehká na tolik zúčastněných subjektů. Leda snad po získání nějakých přeběhlíků z ANO, na což je ale příliš brzy.

Proto se domnívám, že koalici nakonec vytvoří ANO spolu s ODS. Protože se ale proti tomu nyní předseda Fiala ostře ohrazuje, nebude to hned.

• Nejprve bude třeba situaci nechat trochu vyhnít. Nechat v tom Andreje zkoupat a vyvolat dojem politické krize.

• Potom bude potřeba vyvolat dojem, že se Andrej chystá dohodnout se s Okamurou.

• A vzápětí zachránit národ od tohoto zločinného spolčení tím, že se ODSka obětuje a do vlády s Andrejem vstoupí sama. Aby na něj dohlížela samozřejmě. Spolu dají dohromady, na dvoukolalici pěknou, stotrojku.

Ale jak říkám, na něco takového musejí nechat lidi trochu zpanikařit, že se vláda nesestaví a že hrozí předčasné volby. A nějaký čas, hodně času, nedělat veřejně nic.


A co jinak? Druhým vítězem voleb je Antifa pod praporem Pirátů. Jakési radikálnější béčko Zelených. Dnes už vlastně áčko. A povedl se jim majstrštyk. Znám člověka, který poslední roky neustále řešil imigraci a hrozby z ní plynoucí, … byl nešťastný z inkluze díky které změnil školu svého dítěte, protože v té původní začala být situace dost neúnosná, … ale dnes volil Piráty. Je to jakoby Tomáš Halík volil SPD. No co už.

Třetím vítězem je tedy Okamurova SPD. Byť nakonec čtvrtá, na dvojciferný výsledek dosáhla. Byť velmi těsně. Mohli mít o dvě procenta více, pokud by lidé z národoveckých kruhů mysleli víc strategicky, nežili v mikrobublinách svých malých uskupení kde se posilují v bludu, že je někdo zná a že mají šanci. Ale sklon požírat svůj vlastní ocas mají, zdá se, nejen čeští národovci.

Komunisté mě svým oslabením překvapili a jsou dalším dokladem toho, že agentury dělající průzkumy se mýlí častěji než mají pravdu. Ale to jistě bude v následujících dnech předmětem mnoha analýz.

ČSSD dokonala svoji sebevraždu lithiem, ale i bez něj by se přes deset procent nedostala. KDU-ČSL, TOP09 a STAN museli pomáhat všichni svatí. Nebo všichni čerti, to záleží na tom koho se zeptáte.


V součtu se toho asi příliš nezmění. Okamuru nikdo k ničemu nepustí. Je po volbách, takže ANO se opět transformuje v proevropskou stranu. Kola dotačního businessu se budou točit dál.

Já osobně se domnívám, že role kampaně i vůdců stran se přeceňuje. Události mají nějakou logiku a řídí se vlastní dynamikou. Lidé se přikloňují tu k tomu, tu k onomu, zvětší části na základě emocí, nikoli racionální úvahy (viz můj nikoliv ojedinělý příklad, kdy občan volí stranu jejíž program je v příkrém rozporu s jeho běžnými postoji).

Proto si myslím, že Andrejovi nemohla v této chvíli uškodit ani soustředná palba posledních týdnů, stejně jako socialistům nemohlo pomoci ani kdyby se Zaorálek proměnil v Macrona.

Kdo byl v čele v době, kdy tato dynamika vedla k pádu jeho strany, sklidí kritiku a zaplatí. Kdo byl u vzestupu, slízne smetanu.

Trochu jsem to samozřejmě nadsadil, osobní kvality leaderů roli jistě hrají. Můj tip však přesto je, že vliv zahraničních událostí, nálad a módy na soc. sítích, únava jednou stranou a novost jiné, doba působení, nebo dokonce počasí, mají vliv větší než bychom čekali.

V té souvislosti se mi nechce věřit, že by chytrý a předvídavý machiavelista Kalousek, neměl připravený žádný plán „B“. Nejsou jím nakonec ti Piráti? 

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.