neděle, 30 červenec 2017 15:28

Křesťanská strana u nás a v Polsku – malé srovnání

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Již jsme si zvykli, že křesťanské strany v Německu schvalují adopce dětí homosexuály, odstraňování křížů z veřejných budov a zavádění výuky o Islámu do škol. Jejich „křesťanství“ je jen obal.


Obal, který slouží přesně tomu samému, jako „ochrana přírody“ stranám Zeleným, zatímco obsah se u obou stran již téměř neliší. Ačkoli se velmi snaží udržovat v lidech dojem, že ano. Iluze plurality.

Paradoxně zde v závětří železné opony, během let komunistické strnulosti, nehybně přežívaly také hodnoty, dočasně vytlačené mimo výsluní. Zakonzervovány a chráněny před mutacemi.

Když potom rozmrazeny vrátily se a začly znovu žít, obsahovaly stále původní obsah. Konzervativní strany konzervativizmus, sociální strany socializmus, národní strany národovectví, a tak dále.

Odskok: Český rozhlas poslouchám pouze v autě. Pořád se tam něčemu diví. Tak například včera se podivovali, když jim zpravodajka v Sýrii říkala, že dosud nepotkala Syřana, který by si myslel že za chemickými útoky stojí Asad. Dnes, kdy se věnovali výročídvaceti let od přechodu Hongkongu pod čínskou zprávu, divili se zase jak je možné, že tolik občanů Hongkongu čínský režim podporuje.

No a vzápětí se redaktor rozhovořil se zpravodajem Českého rozhlasu v Polsku. Komentoval nejnovější výrok předsedy strany PiS Jaroslawa Kaczynského, který opakoval, že Poláci nebudou přijímat žádné uprchlíky z Blízkého východu a že mají plné morální právo na takové rozhodnutí. Redaktor se užasle ptal svého zpravodaje: „Jak je Petře možné, že po tomto výroku podpora Kaczynského Práva a spravedlnosti stále roste, zatímco proevropská Občanská platforma dále ztrácí?“, divil se opět... „Nevím, ale musíme přiznat to, o čem Polský opoziční tisk, jako například Gazeta Wyborcza nepíše, tedy že HDP Polska roste o 4% ročně a ekonomice se vede skvěle. Navzdory strašení opozice, že pod vládou konzervativců půjde polská ekonomila ke dnu.“, přiznal poctivě zpravodaj. „Navíc je mezi lidmi velmi oblíbený sociální program zavedený touto vládou, který dává rodinám 500 zlotých (v přepočtu 3100 korun) na druhé a každé další dítě měsíčně.“

Přes tři tisíce korun na druhé a každé další dítě. To už je pocítitelné.


Česká strana lidová – Křesťansko demokratická unie se stále neumí rozhodnout, zda si uchová ony původní obsahy, které k takové straně patřily, nebo zda bude následovat německý vzor a stane se jakousi TOP09 s křesťanstvím a konzervativizmem ponechanými jen na svém štítě z marketingových důvodů.

Český křesťansko-demokratický politik před časem slavně prohlásil, že naši nízkou porodnost musíme řešit dovozem plodných afričanů. Polský křesťansko-demokratický politik dělá všechno pro to, aby si děti, mohli dovolit Poláci sami. Nejen podporou polských rodin, ale hlavně tím, že se nebojí vyslovit, že je to existující alternativa. Že záleží na tom jestli je Polsko tvořené Poláky, nebo někým jiným. A že takové rozhodnutí musí a mohou učinit pouze polští občané.

Možná i proto má polská konzervativní strana „Prawo i Sprawiedliwość“ 34% preferencí, zatímco naši Lidovci bojují o proniknutí do sněmovny. 

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.